Dom bez zapachów

W domu

Jak zorganizować dom, by nie rozchodziły się po nim zapachy, zwłaszcza te z kuchni. Również te pochodzące ze środków czystości często dobijają człowieka. Lotne związki organiczne trzeba wyrzucić z domu. A w jaki sposób, to trzeba nieco pomyśleć. Powietrze w domu powinno być takie, jak na zewnątrz, więc konieczna tu będzie intensywna wymiana powietrza, ale nie przez ciągłe otwieranie okien, bo to rozwiązanie było by za bardzo absorbujące. Wentylacja naturalna jest w tym przypadku najlepsza i najtańsza, jednak, aby dobrze działała, musi spełniać wiele warunków.

Jest jednak ona zależna od siły wiatru i wyporu cieplnego

Wentylacja grawitacyjna, to za mało, by wygonić niedobre zapachy z domu. Nawiewniki w oknach nieco poprawić mogą tę sytuację. Jednak mikrowentylacja w oknach plastikowych też jest dobrym rozwiązaniem. Wentylacja mechaniczna, z zatrzymaniem ciepła wewnątrz domu będzie chyba najlepsza, jednak poniesiemy na jej eksploatację pewne koszty. Można oczywiście szukać rozwiązań trapiących nas problemów, jednak jakie rozwiązanie wybierzemy, zależy od nas samych. Ważne, żeby poszukiwać, rozwiązywać i ulepszać. Obecnie klimatyzacja i wentylacja jest w standard powstających obiektów i domów, jednak wszyscy, którzy wybudowali znacznie wcześniej domy, są zmuszeni do permanentnego modernizowania wielu problemów.

Dom zatopiony w szkle

Decydując się na dom osadzony w przepięknym terenie, warto pomyśleć o tym, by jego ściany były jak najbardziej przeszklone. W tym momencie można sobie na to pozwolić, gdyż okna w tej chwili posiadają świetne parametry. Szyby w profilach aluminiowych wyglądają rewelacyjnie, bardzo nowocześnie i estetycznie. Dzięki takim ścianom zyskujemy więź z przyrodą. Przebywając we wnętrzu, cieszymy się posiadanym terenem wokół domu, obserwujemy zmieniającą się przyrodę, dzień po dniu. Takie rozwiązanie powoduje również wrażenie, że wnętrze jest o wiele większe, bardziej przestrzenne. Wieczorem taka przeszklona ściana wygląda pięknie.

Taras tuż za szklanymi drzwiami nie wymaga nawet specjalnego oświetlenia, gdyż światło dochodzące z wnętrza wystarczy, by móc tam spędzać ciepłe, letnie wieczory. Dodatkowo, zamiast ścian murowanych w takim domu, można zastosować bale z drewna. Będzie takie rozwiązanie potęgowało ciepło i charakter domu. Aż ciarki przechodzą na myśl, że ktoś będzie mieszkał w tak zmysłowym wnętrzu. Jeśli się myśli, to można wymyślić ciekawe rozwiązanie, jakiego jeszcze nikt nie posiada. Co prawda taki projekt kosztuje nieco więcej, niż typowy, jednak satysfakcja z jego realizacji przebija wszelkie argumenty przemawiającymi za pójściem na łatwiznę. Balkonik na piętrze jest również ciekawym uzupełnieniem konstrukcji. Kontemplując na podwyższeniu, widzimy dużo więcej.

Dodaj komentarz